habr - Carpinus betulus

habr obecný

velikost:25m, šířka 7-12 m


Cena: 70 Kč
prodejní velikost 50-60cm

Popis

Habr obecný je strom vysoký až 25 m. Kůra je hladká, bledě stříbrošedá, jemně světleji hnědě a šedě pruhovaná. Výhony jsou tmavě hnědošedé a pupeny hnědé, kuželovité, zašpičatělé, k větévce přitisklé. Listy mají postranní žilky ke kraji nevětvené, vejčité až podlouhle vejčité.

Dožívá se asi 150 let. V porostech má korunu nápadně metlovitou. Na našem území se vyskytuje v nadm. výšce 200–700 m.Snáší zástin, většinou dává přednost vlhčím stanovištím, ale nechybí ani na suchých, slunných, v létě vysychavých podkladech. Proti klimatickým výkyvům odolný, netrpí mrazy ani suchem. Snáší úspěšně seřezávání, proto se používá do tvarovaných živých plotů i velkých stěn v pravidelných zahradách a parcích.

Habrové dřevo patří k tvrdším houževnatým dřevům. Není však příliš trvanlivé, zato je velmi výhřevné a užívá se tedy především jako palivo. Má řadu vynikajících kultivarů s atraktivním habitem, které nacházejí široké upotřebení ve velkých či malých sadových úpravách a rovněž na zahradách.

Copyright © 2008-2019 Zahradnictví Hruška, Velim u Kolína      l      Webdesign: disGrafik.eu      l      tvorba internetových stránek      l      poslední aktualizace 23.01.2019 13:01